Loading color scheme

Tři účinné cviky pro dokonalý břišní pekáč

fitpainfreezakladnipoziceabdominalcrunchesobliquesklapovackynasikmebrisnisvalstvowebsize Krásně vyrýsované svalnaté a štíhlé bříško je snem mnoha žen i mužů. Toužíme po něm hlavně v létě, když odhalujeme své tělo třeba na koupališti. K tomu, aby se sen o „pekáči buchet“, jak se dokonale vysportovanému bříšku přezdívá, stal skutečností, přispějí i tři cviky podle metody FitPainFree. Jak je správně provádět, ukazuje návodné video.

„Takzvaný pekáč buchet, jak se nazývají dokonale formované břišní partie, máme všichni už od narození. Pouze malému množství lidí se ale podaří jej vybudovat opravdu tak, aby byl dobře zřetelný. Jeho viditelnost totiž záleží na procentu množství tuku a objemnosti samotného svalu. Vypracované břišáky tedy stojí nejen mnoho tvrdé práce, ale vyžadují hlavně dodržování správné životosprávy a také psychickou pohodu,“ upozorňuje Hanka Toufarová, lektorka metody FitPainFree. Podstatou této metody je naučit každý sval, aby perfektně fungoval, a tělo pracovalo tak, jak má.

Svaly břicha jsou důležitou součástí hlubokého stabilizačního systému (core), díky kterému máme správné držení těla. K tomu je však nezbytně nutné posílit zádové svaly, abychom zvládli stát rovně a tělo bylo v rovnováze. „A právě metoda FitPainFree je jedinečná v tom, že vás detailně navede do provedení vybraného cviku a dbá na jeho precizní provedení. Díky tomu můžete snížit počet opakování, a přesto břicho posílit více než běžným způsobem, který vídáme ve fit centrech. Zkuste si pravidelně každý den zacvičit tyto tři cviky pomocí FitPainFree a dokonalé bříško už nebude jen sen,“ radí lektorka Hanka Toufarová, která je také spoluautorkou programu s názvem Zdravá 15minutovka. Ten zahrnuje 5 tematických videí s přesným návodem, jež jsou zaměřena na odstranění bolestí a udržení těla v rovnováze. Každé video obsahuje 3 cviky s profi instruktorem + 15 minut individuální konzultace s lídrem metody FitPainFree.
 
CVIK 1
Abdominal crunches (sklapovačky na přímé břišní svalstvo)
Cvik posiluje přímé břišní svaly, flexory kyčle a mezilopatkové svaly.

Základní pozice: Lehněte si na záda, pokrčené nohy na šířku pánve, v kolenou 90°, chodidla na zemi. Pánev je v přirozené poloze. Držte kyčle, kolena a chodidla v jedné linii. Ruce v týl, lokty tlačte na zem.

Provedení cviku:
Zvedněte trup nad zem cca 10-15 cm a vraťte se zpět.
Lokty tlačte po celou dobu dozadu (neměli byste je vidět), ramena dolů a lopatky k sobě.
Položte se zpět na zem.
Zatlačte lokty co nejvíc do země. Pánev je přitom v jedné rovině, nepohybuje se.
Opakujte 10x.

CVIK 2 
Abdominal crunches oblique (sklapovačky na šikmé břišní svalstvo) 
Cvik posiluje šikmé břišní svaly, flexory kyčle a mezilopatkové svaly.

Základní pozice: Lehněte si na záda, pokrčené nohy na šířku pánve, v kolenou 90°, chodidla na zemi. Pánev je v přirozené poloze. Držte kyčle, kolena a chodidla v jedné linii. Ruce v týl, lokty tlačte na zem.

Provedení cviku:
Zvedněte trup nad zem cca 10-15 cm, levé rameno dávejte směrem k pravému kolenu a vraťte se zpět. Lokty tlačte po celou dobu dozadu (obzvlášť dávejte pozor na levý), ramena dolů a lopatky k sobě.
Položte se zpět na zem.
Zatlačte lokty co nejvíc do země. Pánev je v jedné rovině, nepohybuje se.
Opakujte 10x a pak vyměňte strany.

CVIK 3
Crawling
Cvik zvyšuje celkovou sílu a posiluje střed těla.

Základní pozice:
Klekněte si. Opřete se o ruce, dlaně jsou pod rameny. Kolena jsou pod kyčlemi.
Stáhněte lopatky k sobě, ramena dolů od uší. Hlava je v prodloužení páteře, tj. díváte se dolů na zem.

Provedení cviku:
Zvedněte kolena 2-5 cm nad podložku.
Vydržte v pozici dle pokynů asi 1 minutu.
Opakujte 10x.