Loading color scheme

Tipy, jak předejít digitální únavě očí

Alensaczzdroj-Unsplash Znáte ten pocit, jako kdyby se vám zhoršoval zrak? Únava, mírná bolest hlavy, rozmazané vidění a oči vás pálí a slzí? Řeč je o digitální únavě očí. V dnešní době, kdy je spousta z nás k počítači či telefonům připoutána prakticky celý den, se nejedná o nic neobvyklého. Co vlastně digitální únava znamená a jak jí předcházet?

Dbejte na prevenci
Jestliže často pracujete u počítače nebo na bázi home-office, naordinujte si pravidelné pauzy. “Předejít digitální únavě očí lze pravidelnými pauzami při práci u počítače a omezením užívání mobilního telefonu. Vliv na únavu má ale i čtení jako takové. Pauzy je dobré si dělat například každých 30 minut na cca 2-5 min,” radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí. Během této doby se doporučuje nekoukat do blízka a nejlépe se zadívat na chvíli do dálky.

Jak se digitální únava projevuje
Při práci na blízko děláme 3 základní chyby. Zaprvé se hrbíme, což má vliv na páteř. Zadruhé soustředěním tolik nemrkáme, což má vliv na suchost očí. A zatřetí zapomínáme, že práci na blízko zastávají malé svaly v očích, které se také mohou unavit. Projevem tedy bývá bolest hlavy a kolem očí, suchost a podrážděnost očí, ale i závratě a dočasně i rozostřené vidění.

Vybavte se správnými produkty
Pokud vás trápí suché a podrážděné oči, sáhněte po kvalitních očních kapkách, které vám od nepříjemných pocitů pomohou. “Doporučuji si také pořídit brýle nebo kontaktní čočky s tzv. blue blockerem, které vám usnadní život. Můžete si pořídit i brýle s nulovými dioptriemi a nosit je pouze, když pracujete na počítačí,” říká dále Štěbetáková z Alensa.cz. Před spánkem odložte mobil nebo jiné přístroje, ať nemáte problémy s usínáním. V ideálním případě odložte telefon nebo počítač a vypněte televizi 2-3 hodiny před spánkem a raději si čtěte nebo si povídejte.