Loading color scheme

7 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí

amazevitaminy2kreditfotoguruczwebsize Období náhlého nástupu zimy bývá často ve znamení nemocí a zejména školy a školky se prázdní. Jak dětem posílit imunitu, aby mezi kamarády dlouho nebo vůbec nechyběly? Dvě zkušené matky se s vámi podělí o své osobní tajné tipy. A na čem se shodnou? Choďte společně co nejvíce na procházky a do jídelníčku zařaďte o jednu porci zeleniny a ovoce navíc.

1. Zábavné doplňování vitamínů
S nástupem zimy se každý vyrovnává jinak. „Dlouho jsem si myslela, že není nutné činit žádné zvláštní kroky, že si tělo prostě zvykne samo. S rostoucími dětmi jsme si ale oblíbili pár rituálů, které nám až do jara pomáhají snížit četnost rým a nachlazení. Každé ráno si všichni dáváme nalačno čerstvou citronovou šťávu – s manželem ji pijeme s teplou vodou, pro děti je velká zábava ji vypít z malé skleničky a zapíjet čajem. Nikdy jsme se nesetkali s odporem, naopak často musíme ještě přidávat. A já mám hned od rána dobrý pocit, že jsme splnili denní dávku vitaminu C. Ranní rituál pak pokračuje dávkou nějakého nápoje s probiotiky – snažíme se nebýt otroky reklam, avšak určitý pozitivní vliv na střevní mikroflóru a tím pádem na zvýšení imunity jim nelze upřít,“ dělí se o své zkušenosti Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym a matka tří dětí.

Ovoce a zelenina jsou pro dětský organismus naprosto nezbytnou součástí jídelníčku. Pokud máte pocit, že vaše dítě ani jedno ani druhé nejí, nevzdávejte to a zkoušejte různé způsoby. „Každému nemusí chutnat celé jablko. Ale nakrájené na měsíčky, to už může být jiná dobrota. Nebo nastrouhané a zamíchané s rozinkami. Můžete také vyzkoušet ovoce sušené či kompotované. Nabídku můžete zpestřit ovocnými či zeleninovými saláty, které si děti samy připraví. Vytrvejte a ke každému jídlu dejte jen tak na talířek doprostřed stolu nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že určitě najdete nějakou dobrotu, která bude chuťovým buňkám vašeho dítěte vyhovovat,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, zkušená matka čtyř dětí, a přidává rovněž osobní tip: „Zkuste mošty. Neskutečně dobré jsou i ohřáté, a pokud přidáte plátek pomeranče, grepu či jiného ovoce, je to delikatesa. K tomu barevné brčko, a to už prostě ochutná každé dítě.“

2. Oblečte děti jako malé cibulky
O tom, že čerstvý vzduch je doslova léčivý, není třeba diskutovat. Jenže pobyt na něm může dětem notně znepříjemnit nedostatečné či nekvalitní oblečení. Podle odborníků je lepší obléci dětem více tenčích vrstev nežli jednu silnou. A vždy je dobré mít náhradní oblečení s sebou a dbát na teplo od nohou kvalitní obuví.

3. Sport je lék
„Je prokázáno, že imunitu dětí zlepšuje pohyb, ovšem musí se jednat o pravidelnou aktivitu. U dětí to lze snadno vyřešit nějakou vhodnou organizovanou sportovní aktivitou – v raném věku určitě zaměřenou na všeobecnou pohybovou průpravu, až později můžete přidat nějaký oblíbený sport,“ doporučuje Kristýna Přibylová. Nabídka sportovních aktivit je v současné době obrovská a ani v zimě se nebojte plavání s dětmi. Ba naopak. Je to ta nejpřirozenější forma otužování! „Jenom se ujistěte, že máte dostatečný prostor pro aklimatizaci po plavání. Nemoc nepřijde z bazénu, ale nějaká ta rýma na nás může číhat, pokud vyběhneme do venkovní zimy rozpaření nebo s mokrými vlasy,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

4. Otužováním proti nemocem
Skvělá cesta, jak posílit imunitu, je rozhodně otužování – ať už studenou vodou na závěr sprchování nebo třeba po sauně. Dobré je snížit teplotu sprchy dětem po celý rok. Pokud si od malička zvyknou spíše na chladnější vodu – nebo stačí jen ne úplně teplá – přijde jim to běžné a tělu to pomáhá právě s vytvořením přirozené bariéry proti nemocem.

5. Naordinujte dětem odpočinek
Zcela zásadní je pro děti v tomto období dostatek odpočinku, který bychom jim měli zodpovědně dávkovat v pravidelných časech. „Malý organismus se snadno přetíží a děti ještě nemají vybudovanou schopnost poznat, kdy už berou síly ze zásob. Proto musí často zasáhnout rodiče a režim nastavit tak, aby byl odpočinek standardní součástí denního režimu – díky němu tělo načerpá síly a nemoci pak nemají šanci,“ doporučuje Kristýna Přibylová.

6. Kvalitní a dlouhý spánek
Na dostatečnou dobu spánku u dětí by se nemělo zapomínat, protože pro posílení imunity je nesmírně důležitý. Nepodceňujte délku spánku. Je všeobecně známo, že novorozenci potřebují až osmnáct hodin, batolata dvanáct až třináct hodin, děti v předškolním věku pak dvanáct hodin.

7. Imunitu posílí veselí v rodině
Pokud jsou děti i rodiče šťastní, odrazí se to i na jejich zdraví. „Od té doby, co se světu přiznala existence psychoneuroimunologie (věda zkoumající propojenost mezi psychikou a imunitním systémem), není pochyb o tom, že stav mysli ovlivňuje fyzické zdraví. Není úplně objasněno, jak to funguje, ale jasné je, že když vymyslíme pestrý program, kdy se budou bavit děti i rodiče, bude nám prostě krásně. Pokud je dokázáno, že u optimisticky naladěných lidí se nachází v krvi vyšší hladina protilátek posilujících imunitní systém, máme přeci o to větší důvod se spolu častěji smát,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

- Kdo se s vámi dělí o své zkušenosti -
Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné i aktivity pro rodiče. Štěpánka je příznivcem „přirozené výchovy“ a o své zkušenosti se dělí na blog.juklik.cz

Kristýna Přibylová má 3 děti a je autorka projektu profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, kde spolu s odborníky vymyslela vlastní metodiku cvičení. Tělocvičny jsou vybavené speciálním nářadím pro nejmenší, zkušení lektoři cvičí s dětmi zábavnou formou ve skupinách podle věku dětí, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Monkeyˈs Gym pořádá také in-line tréninky či dětské sportovní kempy. Více na www.monkeysgym.cz