Loading color scheme

Statická kancelář škodí zdraví. Chce to dynamiku!

kancelarfisaf16websize Výzkumy jasně prokázaly dopad dlouhodobé statické polohy na zdraví lidí. Výškově nastavitelné pracoviště umožní měnit při práci pozice, a tím podpoří naše zdraví i výkon. Důležité je také kvalitní osvětlení a pravidelné přestávky mezi prací!

„Při dlouhodobém statickém sezení dochází k nadměrné zátěži pohybového aparátu těla, k útlaku orgánů, atrofii svalů, špatnému prokrvení mozku a z toho vyplývajícím civilizačním onemocněním. Únava a bolest zároveň snižují pracovní výkonnost asi o 20 %. I to byly důvody, které nás s kolegyněmi dovedly k rozhodnutí zařídit si skutečně zdravou kancelář. Pro komplexní ergonomické řešení nejen nábytku, ale i osvětlení a odhlučnění každého pracovního místa jsme oslovili Ing. Arch. Šárku Daňkovou, která se na taková řešení, jako jedna z mála na českém trhu, specializuje. Z výsledku jsme nadšené. Mně osobně velmi vyhovuje výškově nastavitelný stůl, jehož polohu měním několikrát denně. Když u něj pracuji ve stoje, můžu si přitom i trochu zacvičit,“ říká Jana Havrdová, prezidentka FISAF.cz.

Osobní zkušenost přidává i Jitka Literová, hlavní manažerka FISAF.cz. „Šestnáct let jsme pracovaly v prostředí, které nebylo úplně správně ergonomicky zpracované. Pro komplexní změnu kanceláře jsme se rozhodly i proto, že naším posláním je propagace zdravého životního stylu, například v rámci iniciativy Česko se hýbe. Díky spolupráci s odborníky se nám podařilo vytvořit opravdu zdravou, a navíc designově krásnou kancelář. Pro mě osobně je nejvíc pozitivní zjištění, že po úrazu ruky, který jsem měla před třemi lety, se po dvou měsících změny pracovního prostředí a pracovních pomůcek, které jsme si pořídily do kanceláře, stav změnil natolik, že odcházím z práce bez potíží a moc ráda se sem vracím.“

Dlouhodobé sezení nám škodí
„Za posledních 15 let se výrazně změnil způsob práce v mnoha profesích. Například generace architektů/projektantů před námi projektovaly vestoje u rýsovacího prkna. Nyní, stejně jako další profese, sedí před monitorem a pracují v CAD programech. Oceňuji možnosti, které nám programy v rámci projektování přinášejí, ale nesmíme zavírat oči před tím, jaké negativní dopady na naše zdraví tím vznikají,“ upozorňuje architektka Šárka Daňková z ERGO Working Space, která se specializuje na projekty ergonomických interiérů a jejich realizaci a ve firmách učí v rámci odborných seminářů měnit pracovní návyky a pracovat zdravě.

„Statickým sezením se nám zpomalují některé životní funkce. Významně to můžeme pozorovat na metabolismu a lymfatickém systému, které jsou „poháněny“ naší aktivitou. Pokud chybí, přestávají normálně fungovat. Zprvu si to ani neuvědomujeme, ale následky v podobě civilizačních nemocí jsou velmi nebezpečné. Jinak reaguje na sedavou práci před monitorem pohybový aparát, který dá nespokojenost brzy najevo. Často však až ve chvíli, kdy už dojde například k poškození páteře nebo je diagnostikován syndrom karpálního tunelu,“ varuje Šárka Daňková a přidává 7 znaků typických pro zdravou kancelář.

7 znaků zdravé kanceláře

 1. U pracovního stolu vsedě i vestoje
  „Naším cílem je vytvořit výškově nastavitelné pracoviště, které umožní měnit při práci pozice, a tak eliminovat negativní dopady statické práce. I z těchto důvodů je ideální pořídit si do kanceláře výškově nastavitelný stůl, který lze během dne jednoduše polohovat a pracovat u něj střídavě vsedě i vestoje,“ vysvětluje Šárka Daňková.

 2. Všestranně aktivní pracovní židle
  Základní funkce, které má dnes každá židle s funkcí aktivního sedu, jsou: nastavení výšky sedáku, područek, opěráku a synchronní mechanika, kdy se opěrák i sedák přizpůsobují poloze uživatele a zajišťují optimální sed. „Výhodná je i možnost aretovat opěrák v určité poloze a nastavit sílu protiváhy dle hmotnosti pracovníka, podobně jako možnost nastavit šířku područek, protože drobná žena a robustní muž mají jinou šíři ramen a položení loktů. Špičkové ergonomické židle pak mají posun nebo náklon sedáku do negativního sklonu,“ upozorňuje architektka, podle níž je vhodným doplňkem i opěrka hlavy. „Důležité je nastavit všechny funkce individuálně, jinak jsou ergonomické prvky jen nevyužitým bonusem.“

 3. Nenápadná masáž nohou
  Při delším sezení oceníte také balanční podložku pod nohy. Díky pohybu nohou na pohyblivém segmentu umožňuje cirkulaci krve a lymfy v dolních končetinách. Navíc může být opatřena masážní plochou, která aktivuje reflexní body na chodidle.

 4. Externí monitor ve správné výši
  Horizontální i vertikální umístění obrazovky přesně na míru umožňuje externí monitor na nastavitelném držáku, přičemž horní hrana monitoru by měla být v úrovni obočí a vzdálena na délku natažené paže. Mění-li se během dne výška pracovní plochy podle toho, zda sedíme nebo stojíme, je důležité, aby bylo nastavení monitoru v obou polohách optimální. Kvalitní držák dovolí změnit výšku při změně polohy několikrát denně.

 5. Pozor, myš!
  K monitoru patří i ergonomicky řešená klávesnice, která umožňuje správné nastavení rukou při práci, což není na klávesnici notebooku možné. Důležitá je i ergonomická myš, která padne dobře do ruky.

 6. Kvalitní osvětlení
  Pro práci je třeba správně nasvítit pracovní plochu s ohledem na odlesky z monitoru. Ideálním řešením z dílny českého výrobce je chytré osvětlení stropní či stojací přímo u pracoviště, které automaticky reaguje na intenzitu denního osvětlení a mění i barvu světelného spektra. Tím pomáhá organismu simulovat osvětlení blížící se přirozenému světlu a šetří energii.

 7. Ticho a klid na práci
  Pokud je na pracovišti problém s hlukem, je třeba využít řešení, které pomocí akusticky pohlcujících materiálů tlumí okolní rušivé vlivy.

Tip: Po hodině střídat sed a stoj!
„Doporučuji nastavit si maximálně 1hodinový blok pro práci vsedě. Tam, kde jsou statické stoly, je nutné vstát a věnovat 4-5 minut kompenzačnímu cvičení přímo na pracovišti. Jsou-li k dispozici výškově stavitelné stoly, je třeba po hodině sezení stůl zvednout a chvíli pracovat vestoje. Každopádně je dobré 4x za pracovní dobu zařadit blok kompenzačního cvičení, při kterém si protáhneme části těla, které v sedě ani ve stoje nezapojujeme,“ doporučuje Šárka Daňková z ERGO Working Space.