Loading color scheme

Cvičení jako z Matrixu: Čechy nadchla metoda elektrostimulace svalů EMS

ems4bodyexpresWEBSIZE

Více než cvičení tahle fitness metoda připomíná záběry z filmu Matrix. Cvičíte ve speciálním oblečení a vaším tělem projíždějí nenápadné elektrovlny, které bičují vaše svaly k maximálnímu výkonu. Cvičení pomocí elektrostimulace svalů EMS je v zahraničí léta velkým hitem. Nyní mu přicházejí na chuť i Češi a nabízí ho čím dál více fitness center.

Za přibližně čtyři roky fungování EMS u nás najdete přes 90 míst, kde jej můžete vyzkoušet. „Například v Německu je přes 4 000 mikrostudií s EMS. Je to logické, protože právě v této zemi byla tato technologie vyvinuta,“ přibližuje Tomáš Krmíček z EMS studia Body Express, které se zaměřuje na metodu EMS. V Česku najdete EMS většinou v samostatných studiích, někde i v rámci fitness center, a rozšiřují se i franšízové modely, které garantují určité standardy tréninkových metod.

„Jako správný „nejchytřejší fitnessák“ s roky zkušeností v tělocvičně, jsem samozřejmě k EMS přistupovala s velkou nedůvěrou, jako k dalšímu bláznivému fitness trendu, který jak přišel, tak odejde,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a prezidentka České komory fitness. Řadu let patřila mezi špičkové české instruktorky aerobiku, nyní už předcvičování pověsila na hřebík a sama „jen“ běhá a cvičí jógu. Osobní zkušenost z první lekce EMS byla ale podle ní tak neuvěřitelná, že se rozhodla dát EMS šanci. „Po opravdu mnoha a mnoha letech jsem se překlopila z pozice fitness profesionála do pokorného klienta, který se plně poddal péči špičkového trenéra.“

Lékařská metoda ve fitkách
Podstatou metody EMS, tedy tzv. Elektro Myo Stimulace svalů, je to, že do svalu je vyslán elektrický impulz, který ho donutí se stáhnout. Pracuje na stejném principu jako elektroléčba, tedy stimuluje svalová vlákna, donutí je „cvičit“. Na rozdíl od elektroléčby však EMS působí komplexně na celé tělo najednou. „De facto všechny svaly zpevníme naráz a dojde tak k automatickému odstranění svalové nerovnováhy, která je například příčinou bolestí zad. A navíc, čím víc svalů máme aktivních, tím víc energie spalujeme – a to pořád. Když sedíme v práci, když spíme… Více než tři čtvrtiny klidové spotřeby těla tvoří právě spotřeba svalů. Když má někdo svaly zakrnělé, spaluje za den málo energie, a když moc jí, tloustne. A proti tomu EMS velmi účinně bojuje,” přibližuje Pavel Suchý ze společnosti Nové fitness, která se specializuje na moderní cvičení na – v současné době těch nejšpičkovějších – strojích.

Cvičení jako z Matrixu
Podle odborníků zpevníte za 20 minut tréninku EMS jednou týdně 95 % svalů těla – a to efektivněji než v posilovně. EMS zaručuje rychle viditelné výsledky bez přetěžování, namáhání kloubů a šlach. Rychle se jím zvýší množství svalové hmoty a naprosto vyrovnaně se posilují všechny svalové skupiny. Tělo dostane zabrat jako při maratonském běhu a bazální metabolismus se zrychlí. Tato metoda je vhodná pro všechny, kteří hledají řešení, jak docílit za krátký čas efektivních výsledků.

A jak to probíhá v praxi? Do centra, které EMS provozuje, můžete přijít zcela nalehko, netřeba žádného sportovního oblečení (ve studiu vyfasujete tričko a legíny ze speciálního materiálu). Dostanete také speciální vestu a pásy s elektrodami umístěnými kolem jednotlivých svalových skupin. Během dvaceti minut cvičení dostáváte malé impulzy, jejichž intenzitu koriguje trenér či trenérka, kteří vám dávají instrukce, jak správně cvičit.

Nepodceňte přípravu na cvičení!
Není to ovšem tak, jak si mnozí myslí, že „něco“ cvičí za ně. I na tento trénink je nutno přijít dobře připravený. „Hned při první příležitosti mne zradilo vlastní tělo, když jsem na trénink šla čtyři hodiny po snídani, takže moje zásoba glykogenu ve svalech na plných dvacet minut prostě nestačila, a já tak zažila ledový pot, motající se hlavu a jasný konec tréninku po dvanácti minutách,“ varuje Jana Havrdová. Na další trénink šla řádně najedená, napitá a s velkou pokorou k tréninkovým dávkám. V průběhu dalších tří tréninků už cvičení zvládla dobře. „Dokonce jsem se natolik adaptovala, že jsem byla schopná v dalších dnech normálního pohybu bez pocitu namožení celého těla. Kromě opravdu zpevněného těla je dalším velkým bonusem tohoto druhu cvičení i fakt, že při dalších aktivitách, jako je třeba běh nebo jízda na kole, máte mnohem více síly. Svaly prostě fungují tak, jak opravdu mají, a jsou schopny nadstandardních výkonů,“ upozorňuje Jana Havrdová.