Loading color scheme

Ladné křivky a pevné tělo nejen do plavek

{phocagallery view=category|categoryid=111|imageid=270|float=left}Po optimálně tvarované postavě zatoužíme zpravidla s blížícími se horkými letními dny, které nás zbavují možnosti případné disproporce a nedostatky rafinovaně zakrýt vrstvami oblečení. A mnohdy právě v tuto chvíli přichází rozčarování. Navzdory pravidelnému cvičení, hodinám stráveným v tělocvičně a povzbudivým číslům na displeji váhy celkový vzhled postavy stále kazí nadbytečné tukové polštářky. Jak tedy účinně zeštíhlit a zpevnit problematické partie? Chce to promyšlenou změnu životosprávy, životního stylu.

„Obracejí se na nás ženy, které jsou štíhlé, jen boky jsou širší, než by si přály nebo muži, kterým se s přibývajícím věkem objevuje bříško i přesto, že zbytek postavy vypadá hubeně, lidé nespokojení s ochabujícím tělem bez vitality... Společně sestavíme individuální plán tak, aby vyhovoval a dával smysl. Například když někdo chodí pravidelně cvičit, a přesto se stále nemůže zbavit bříška, zaměříme se především na výživu a její kombinaci s pohybem, tedy kdy a co jíst a pít. Naše práce probíhá v několika fázích - čištění těla a jeho výživa, intenzivní změna návyků a jejich dlouhodobé udržení," vysvětluje zkušená výživová poradkyně Monika Divišová, která spolu se svým týmem aplikuje přirozený a přitom velmi efektivní program tvarování postavy. Na rozdíl od radikálních invazivních zásahů, navíc často bolestivých, tato cesta přináší dlouhodobý efekt a pouze pozitivní vedlejší účinky. Nejčastěji k nim patří celkové zlepšení fyzické i psychické kondice a pozitivní vliv na stravovací návyky celé rodiny.

{phocagallery view=category|categoryid=111|imageid=271|float=right}„Na osobních konzultacích se kromě vážení a měření konkrétně učíme, jakou stravu si vybírat, jak si sestavit jídelníček z kalorického i nutričního pohledu, jak dodržovat pohybový režim, pitný režim, které potraviny nahradit jinými, jak vařit, aby nám jídlo chutnalo a současně nebylo příliš kalorické. Řešíme večerní jídlo, přejídání se, ujídání mezi hlavními jídly, co vařit pro děti, biopotraviny, oslavy, chuť na sladké... Zásadní totiž je mít svoje chutě pod kontrolou a přitom se netrápit hlady," dodává Monika Divišová.

Na seznamu „nežádoucích" potravin se určitě ocitnou: smažená, jídla (řízek, květák, sýr, hranolky atd.), konzervy, bílý cukr a vše, co jej obsahuje, uzeniny (hlavně salámy, párky, klobásy a nekvalitní šunky), alkohol. Naopak vítaným obohacením jídelníčku je zelenina, vláknina (celozrnné produkty), správné tuky (Omega 3 mastné kyseliny – ryby, lněné semínko) a vhodné potravinové doplňky. Odměnou bude spokojenost s vlastním tělem.