Loading color scheme

10 odborných rad, jak cvičit s miminkem

monkeysgymcvicenismiminky008websize S kojenci je dobré cvičit v domácím prostředí již od prvních týdnů. Zařazení do kolektivního cvičení je pak podle odborníků vhodné od chvíle, kdy dítě začíná lézt – tedy asi od půl roku věku. A jaké „cviky“ by děti měly trénovat a na co si dát pozor?

1. Vhodná cvičební podložka je základ
„S miminky můžeme začít cvičit už na přebalovacím pultu, například přetáčení, zvedání do sedu, leh na bříšku atp. Pozvolna usilujeme o podporu a rozvíjení pohybů, které odpovídají jejich psychomotorickému vývoji – otáčení, plazení, lezení, sed a začátky chůze. Ať již s dětmi cvičíme na koberci nebo na dřevěné podlaze, vždy je nutná vhodná podložka, která má neklouzavý povrch a je trochu měkčí – můžeme využít třeba podložku na jógu. Deky ale nedoporučuji, protože se krčí a při cvičení spíš překážejí,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

2. Pást koníčky posiluje záda a šíji
„Základní „cvik“, při kterém miminka zpevňují zádové a šíjové svaly, je leh na bříšku. I přes to, že u dětí bývá tato poloha méně oblíbená, je dobré s ní začít již v prvních týdnech po narození a miminko na leh na bříšku postupně zvykat. Motivovat ho můžeme chrastítky nebo jinými hračkami, které může pozorovat,“ vysvětluje Kristýna Přibylová s tím, že v prvních třech měsících stačí položit dítě na bříško vždy na 1-3 minuty, a to opakovaně víckrát za den.

3. Nic neuspěchat a nepřeskočit
Psychomotorický vývoj je soubor dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky, řeči, psychického vývoje a sociálních dovedností. „Jednotlivé vývojové fáze na sebe přesně navazují a bylo by chybou je uspěchat nebo přeskakovat třeba z toho důvodu, že jiné dítko je ve stejném věku o něco dál. Každé dítě má své vlastní tempo – pokud se vyvíjí postupně a žádné základní dovednosti mu vzhledem k věku nechybí, pak není třeba se ničeho obávat,“ říká Kristýna Přibylová.

4. Lezení je důležité pro rozvoj páteře
Hlavní a nejdůležitější pohybovou aktivitou je v druhé polovině prvního roku života dítěte lezení. Proto je vhodné zaměřit se na všechny aktivity, které ho podporují, a vývoj neuspěchat. Lezení je důležitým pohybem pro rozvoj páteře i zádového a šíjového svalstva a je zcela běžné, že trvá i několik měsíců. Fáze lezení představuje výbornou přípravu pro pozdější správné držení těla. Průpravným cvikům, které lezení aktivují a zdokonalují, by se měla v kurzech cvičení pro nejmenší věnovat skutečně velká pozornost.

5. Cvičení v kolektivu? Od půl roku
Zařazení do kolektivního cvičení má smysl od chvíle, kdy dítě začíná lézt – tedy asi od půl roku věku. „Kolektiv dětí je pro malé cvičence velmi motivující. Rodiče se zároveň seznámí s novými cviky a jejich správným prováděním a doma pak můžou s dětmi vše v klidu procvičovat. Na cvičení v kolektivu určitě stačí docházet jednou týdně. V domácím prostředí se pak můžete věnovat cvičení s miminkem mnohem častěji. Jako cvičební pomůcka se osvědčil i overball nebo velký míč,“ doporučuje Kristýna Přibylová.

6. Při nošení „na tygříka“ dítě posiluje
„Pro přenášení miminka je vhodná pozice „na tygříka“, tedy bříškem na předloktí rodiče, při níž dítko motivujeme, aby samo zvedalo hlavičku, ale současně má možnost si ji položit,“ vysvětluje Kristýna Přibylová. Vhodná je také poloha v klubíčku s opřenými zády o hrudník rodiče, kdy má hlava dostatečnou oporu a miminko rozhled. „Nejběžnější poloha pro přenášení – opřením hrudníku miminka o rameno rodiče – je vhodná při odříhnutí, ale v prvních týdnech by s ohledem na krční páteř neměla převažovat. Určitě je nutné při této poloze přidržovat dítěti hlavu, aby měla dostatečnou oporu.“

7. Cvičení na nářadí je pro dítě od 1 roku přínosem
Kvalitní dětská tělocvična musí poskytnout vše, co je pro cvičení potřeba – prostor určený pouze dětem, vyměkčenou podlahu, měkké prvky na „opičí dráhu“, pomůcky pro různé věkové kategorie, gymnastické nářadí vhodné pro děti atd. Zejména cvičení na větším nářadí, jako jsou kladina, bradla nebo žebřiny, je pro děti od jednoho roku věku velkým přínosem. Proto je vhodné vyhledat zařízení, kde na nich s dětmi již od tohoto věku pravidelně cvičí.

8. Zvolte vhodný čas
„Při cvičení je třeba dát si pozor na únavu dítěte, která může vést k přetažení a následně k nechtěným úrazům. Kromě toho nesmí být dítě na cvičení ani hladové, ani nakrmené těsně před ním – obojí je špatně, protože hladové dítko nebude dobře naladěné a pravděpodobně bude cvičení bojkotovat nebo ho propláče. Naopak cvičení těsně po jídle může způsobit bolest bříška či blinkání,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

9. Na cvičebním úboru záleží
Dítě by mělo mít při cvičení pohodlné oblečení, které nikde neškrtí ani není příliš upnuté. U batolat s plínami volíme nejraději body, které drží plínku pěkně na místě. Na nohy dětem oblečeme raději tepláčky než kraťasy kvůli možnému odírání kolínek při plazení a lezení. U holčiček nedoporučujeme moc upnuté a pevné legíny – i u nich se na cvičení lépe osvědčily tepláky, které umožňují volnější pohyb.

10. Dopřejme jim samostatnost
„K častým chybám dnešních rodičů patří snaha maximálně dětem usnadňovat život – třeba okamžitým podáním hračky, když na ni dítko nedosáhne, nebo častým nošením v době, kdy už samo chodí. Ve snaze dát potomkům maximum lásky jim pak spíše škodí. Děti totiž potřebují samy překonávat drobné překážky, aby se mohly zdárně rozvíjet a objevovat svět,“ uzavírá Kristýna Přibylová, která si inspiraci na vybudování profesionálních dětských tělocvičen přivezla před deseti lety z pobytu v USA. Když po návratu domů hledala vhodný pohybový kurz pro svého malého syna, žádný nenašla. To byl ten správný impulz pro založení tělocvičen Monkeyˈs Gym.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept POHYBOVÉ VŠESTRANNOSTI, na kterém je odborníky speciálně zpracovaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.