Loading color scheme

Jemnější než kašmír, a přitom dokonale odolná. Co vše nevíte o merino vlně? 

Kari-Traa-Fjell-2033622v2 Edmund Hillary i Roald Amundsen podávali své výkony oblečeni do vlny. V jejich časech totiž funkční materiály jako polyamid, polyester nebo polypropylen nebyly. Dnes, kdy okouzlení z objevů chemie pominulo, se pokorně vracíme k přírodě.

Vlna, tento klasický materiál pro pánské smokingy i dámské byznys kostýmky, se totiž skvěle uplatňuje i v outdoorovém a vůbec sportovním funkčním oblečení. Konkrétně vlna z ovcí plemene Merino. V jejich vlasti – Austrálii – je bílé huňaté rouno chrání v náročném klimatu, kdy se střídají spalující vedra s extrémními mrazy. Vlna z ovcí žijících „zdravě“ po celý rok v přírodě má vyhlášenou kvalitu. Austrálie, která jí produkuje každoročně kolem 345 milionů kilogramů, je vlnařská velmoc, jednička na trhu. A vlákno Merino, které může mít třetinu průměru lidského vlasu a může být jemnější než kašmír, dobývá „vrcholky“ i v oblečení na sport. Proč?

1. V chladu hřeje, v horku chladí
Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno Merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. „Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě tílko z Merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” říká Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa v ČR.

2. Udržuje v suchu
Merino vlákno pohlcuje vlhkost z těla a uvolňuje ji do okolí. Ačkoliv se potíte, žádné strůžky na zádech necítíte, v termotriku z tohoto materiálu jako byste nic namáhavého neprovozovali. Vlákno pojme vlhkost o hmotnosti až 30 % svého suchého stavu. Umělá vlákna za stejných podmínek ji absorbují jen v rozsahu 5 %.

Kari-Traa-Camping-010074 3. Není cítit
V tričku z Merina můžete v pohodě i po několika náročných skialpových túrách zajít na občerstvení do restaurace. Nikdo si od vás nebude odsedávat. „Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněný nátělník nebo tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne,” uvádí Žaneta Fidrantová. Vlákna mají ochrannou vrstvu mikromazu, kterou neodstraní ani praní nebo chemické čištění. Tato vrstva zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna.

4. Je uživatelsky přívětivé
Vlákno Merino je na rozdíl od syntetických materiálů málo hořlavé díky své chemické struktuře. Merino má vysoký obsah vodíku (14 %) a vysoký obsah relativní vlhkosti. V porovnání s nylonem a polyesterem má také velmi dobrou schopnost roztažnosti. Je tvarově stálé a nemačkavé, takže ho vylovíte z batohu a můžete na večírek. Je také antialergenní - ovčí vlna nepohlcuje prach a zabraňuje růstu bakterií a chrání bez UV filtrů proti slunečnímu záření. Vlna rovněž absorbuje záření celého UV spektra, zatímco neupravená bavlna, nylon, akryl a hedvábí absorbují UV záření velmi špatně.

5. Je ekologické
Přírodní vlákno se na rozdíl od syntetických při likvidaci snadno rozloží. Víc než 35 % mikroplastů v mořích a oceánech pochází ze syntetických materiálů, a přestože lidstvu původně sloužily, teď ho stále významněji ohrožují. Z hlediska dlouhodobého rozvoje naší planety, kvůli zdraví našemu a hlavně našich dětí je proto zodpovědné dávat i v oblékání přednost přírodním materiálům.