Loading color scheme

Jak si praním nezničit oblečení

{phocagallery view=category|categoryid=1908|imageid=6291|float=left}Koupili jste si krásné nové tričko, ale po pár vyprání ztratilo svůj tvar i původní barvu? Nebo z nové bílé halenky máte po chvilce spíš šedý hadr? Prádlo přitom třídíte na barevné a bílé, ale oblečení přichází o svůj původní jasný vzhled i tvar? Možná děláte chybu někde jinde. Poradíme vám proto efektivní tipy a triky, po kterých bude vaše prádlo vypadat delší dobu jako nové, protože koupit si krásné oblečení je jen prvním krokem. Důležité je s ním pak umět dobře zacházet.

Jak na bílé prádlo

Dost často se stává, že i když prádlo selektujete na bílé a barevné, tak je bílé oblečení často zašedlé. Příčinou může být, že ho perete v přípravcích určených na barevné oblečení. Po těchto prášcích světlé prádlo rychle šedne. „Perte ho ve speciálních prostředcích, které obsahují bělidla a zjasňovače. Výborná jsou také prací mýdla. Ty se hodí na bílé a jemné prádlo. Zdrženlivější buďte také s aviváží. Oblečení po ní více šedne a nemá svojí pružnost. Aviváž není vůbec vhodná na spodní prádlo a plavky, ztratí tím rychleji svojí barvu a elasticitu a funkčnost,“ říká módní odbornice Barbora Holá z Vivantis.cz. Aviváž je naopak dobrá na svetry a vlněné prádlo, protože pomáhá odstranit nepříjemné antistatické náboje. Malý tip: pokud vás svetr nepříjemně kouše, zkuste ho dát na pár hodin do mrazáku. Uvidíte, že bude mnohem příjemnější na nošení.

Na prášku šetřete

Pokud máte velmi znečištěný oděv, tak tím, že přidáte do pračky více prášku, se nevypere lépe. Naopak zůstane v textiliích a dráždí vaší pokožku. Více prášku se dává pouze v situaci, kdy máte doma příliš tvrdou vodu. Gel nebo prášek? Výhodou pracího gelu je, že se dobře rozpouští i při nižších teplotách vody a nezanechává na vypraném oblečení žádné stopy. Prací gely jsou také více koncentrovaní, takže jich při praní spotřebujete méně než klasického prášku. Kupte si gelové polštářky, ve kterých máte přesně odměřenou ideální míru pracího prostředku.

Mohou boty do pračky?

Odpověď zní ano. Ale samozřejmě zaleží na typu obuvi. Do pračky dávejte pouze tenisky či plátěné boty. Rozhodně se nedoporučuje prát boty, které mají například slaměnou podrážku. Ta, při praní může změnit tvar. Z tenisek vyndejte tkaničky, zamotaly by se do sebe. Tkaničky dejte do pračky s běžným prádlem. Boty perte samotné. Je dobré je také dát do sáčku na praní. Perte na nízký stupeň, neždímejte a nedávejte ani do sušičky. Boty by mohly ztratit svoji původní velikost. Na velké skvrny jsou dobrá žlučová mýdla.

Sušička Ano. Ne, ale na všechno prádlo

Sušičky jsou v dnešní hektické době sice skvělé, protože šetří čas, ale dřív než do ní dáte své prádlo, se ujistěte, že je vhodné na sušení. Nevhodné prádlo v sušičce může změnit svoji konfekční velikost i o dvě čísla, takže pokud nehodláte drasticky zhubnout, tak si raději před každým sušením pečlivě přečtěte etiketu. „Na sušení není rozhodně vhodná vlna, viskóza nebo hedvábí. Vhodné nejsou také oděvy s nažehlovacími obrázky, které při vysokých teplotách mohou popraskat a odlepit se,“ říká Barbora Holá z Vivantis.cz. Pokud nepoužíváte sušičku, tak prádlo z pračky po vyprání hned vyndejte a pověste, zabráníte tak vzniku plísní a nehezkému pomačkání. Vlněný oděv by se neměl věšet, aby se nevytáhl, takže ho rozložte na ručník a nechte uschnout na vodorovné ploše. Barevné prádlo raději nesušte na přímém slunci, mohlo by vyblednout.