Loading color scheme

Komentář: Zájem o dovolenou na Silvestra letos vzrostl o 22 %, stoupá obliba českých hor

Autorem komentáře je Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším on-line prodejcem zájezdů na českém trhu.
Strávit konec roku mimo domov a vyrazit na dovolenou za sportem, relaxací či za poznáním. Toto přání realizuje stále více Čechů. Za svou silvestrovskou dovolenou pak cestovatelé letos utrácejí v průměru 18 702 Kč na osobu, což je o 540 Kč méně než loni.

Na Silvestra je tradičně největší zájem o lyžařské pobyty. Zájezdy na hory aktuálně preferuje 53 % zákazníků cestovní agentury Invia. Průměrná hodnota prodaného lyžařského pobytu činí 7 971 Kč. Češi, kteří na zimní dovolenou vyrážejí s cestovní kanceláří, vyhledávají zejména alpská střediska. V poptávce po lyžařských zájezdech tak vede Rakousko, Francie a Itálie.

Stále oblíbenějším způsobem, jak přivítat nový rok, je odpočinek na prosluněné pláži. Do exotických zemí za teplem tak míří 42 % turistů. Letos výrazně vzrostla poptávka po zájezdech na Kanárské ostrovy, které byly brzy vyprodány. Češi letos na Silvestra oproti loňsku vyhledávají nové a netradiční destinace. Míří například do Senegalu, Zanzibaru, Venezuely, Ománu nebo na Burundi. Exotická dovolená vyjde v průměru na 33 646 Kč na osobu. Zbylých 5 % zákazníků preferuje silvestrovské poznávací pobyty.

Vánoce u moře, Silvestr na horách

Právě v poměru poptávky mezi lyžařskými a exotickými pobyty se liší prodej zájezdů na Štědrý den a na Silvestra. Vánoce totiž čeští cestovatelé raději tráví u moře. Podíl exotických dovolených přes vánoční svátky tvořil dokonce 71 %. Nejoblíbenější destinací na Štědrý den byl letos Egypt, dále pak Spojené arabské emiráty a Kanárské ostrovy. Průměrná částka, kterou Češi do svých vánočních zájezdů investovali, letos činila 23 656 Kč na osobu. Tedy o 4 954 Kč více než v případě silvestrovských pobytů.

Češi více vyhledávají tuzemské hory

Novým trendem letošního roku je vyšší zájem o cestování po Česku. České hory jsou aktuálně 5. nejoblíbenější silvestrovskou destinací tuzemských cestovatelů, kteří si pořizují zájezdy od cestovních kanceláří. Přitom ještě loni byly lyžařské zájezdy v rámci České republiky až na 8. místě v žebříčku popularity. Za vyšší oblibou českých lyžařských středisek stojí zejména vyšší kvalita sjezdovek a doplňkových služeb ski areálů i samotných hotelů. Češi totiž stále více vyžadují od zimní dovolené kromě dobrých podmínek k lyžování i zázemí a vyžití pro děti, možnost vyzkoušení různých zimních sportů a zejména přístup do wellness. Tomu se tuzemští provozovatelé lyžařských středisek i hoteliéři přizpůsobují a zkvalitňují nabídku svých služeb. Nárůst zájmu o cestování po naší zemi tak lze očekávat i v roce 2016.