Loading color scheme

Vánoční tipy, jak prožít spokojené svátky i během menopauzy: Cukroví si dopřejte spíše dopoledne a alkoholu se raději vyhněte

Nadmíra cukru přidá nejen kila, ale také vrásky
Svátky se mimo jiné vyznačují i velkým množstvím různorodých cukrovinek. Ochutnat pár kousků určitě není zapovězeno, ovšem ve větší míře mohou především ženám v menopauze přinést více starostí než potěšení. Nejenže cukr může způsobit nepříjemné přibývání na váze, kterého se pak velmi těžko zbavuje, ale též může zhoršit osteoporózu, na níž jsou ženy v menopauze náchylné. Dlouhodobější nadměrná konzumace cukru vám může rovněž doslova způsobit více vrásek, jelikož zhoršuje kvalitu pokožky a zapříčiňuje úbytek kolagenu, což má vliv na její pružnost. Cukroví se ale nemusíte vzdávat úplně. Při pečení se zkuste poohlédnout po receptech na cukroví ze sušeného ovoce, skvěle se hodí například sušené švestky nebo fíky. Pokud milujete čokoládu, vyměňte mléčnou za hořkou s větším obsahem kakaa nebo se poohlédněte po čokoládě karobové. Zdravější a netradičnější verzi cukroví jistě ocení rodina i hosté.

TIP: Nemůžete-li cukroví odolat, dejte si pár kousků v dopoledních hodinách a odpoledne si zacvičte nebo jděte na procházku. Do programu zařaďte více aktivního odpočinku a uvidíte, že se budete cítit dobře.

Těžká jídla mohou zhoršovat akutní příznaky menopauzy
Mezi oblíbená jídla, jež se často objevují na našich svátečních stolech, patří především jídla nezdravá. Hojně si dopřáváme tučná masa, uzeniny, ale i množství bílého cukru a bílé mouky. „Tuky s nasycenými mastnými kyselinami neprospívají nikomu, ale u žen v období přechodu mohou přinést nejen těžkosti se žaludkem. Nadmíra nezdravých pochutin často zhoršuje akutní příznaky menopauzy, jakými jsou například návaly horka nebo nadměrné pocení,“ vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která dodává doplňky stravy Sarapis Soja, jež pomáhají ženám bojovat s příznaky menopauzy.

O svátcích proto nezapomínejte jíst pravidelně a menší porce jídel. Budete tak sytá a nebudete mít potřebu se přejídat. Sacharidy si dopřávejte spíše dopoledne, odpoledne se zaměřte na bílkoviny a zeleninu.

TIP: Odlehčit štědrovečerní večeři je snadné. Vyhněte se fritování a rybu upečte v troubě na troše olivového oleje. Majonézu v bramborovém salátu můžete nahradit zakysanou smetanou nebo jogurtem.

Alkoholu se raději vyhněte úplně
Konzumace alkoholu může u žen v menopauze způsobovat či zhoršovat psychické potíže v podobě nervozity, plačtivosti, deprese, náladovosti nebo nespavosti, jež menopauzu často provázejí. Alkohol je navíc doslova kalorická bomba. Tři piva spálíte až po hodinovém plavání, dva panáky rumu vás budou stát hodinu jízdy na rotopedu a tří skleniček sladkého bílého vína se zbavíte až po hodině intenzivní chůze v terénu. Je obecně známo, že ženám v menopauze se kila shazují daleko hůře a pomaleji, proto je lepší se alkoholu vyhnout úplně. Pokud si neumíte představit Vánoce například bez likéru, můžete se zkusit inspirovat v raw receptech. Například „falešný“ vaječný koňak lze připravit z mandlového mléka, banánu, kešu ořechů a pravé vanilky. Doslazuje se často jen lžičkou agávového sirupu. Takovýto koňak vám starosti nepřidá, a navíc je vhodný i pro děti.

TIP: Klasický punč z červeného vína zkuste nahradit nealkoholickým vánočním punčem: do šípkového čaje přidejte kousky citronu, grepu a pomeranče a kousek jablka, povařte spolu se skořicí a hřebíčkem, na závěr doslaďte trochou medu.