Loading color scheme

Jak se správně obléci na pracovní pohovor

Každá pracovní pozice nutně nevyžaduje jiný outfit, přestože pracovní prostředí může být velice rozdílné. Dalo by se říci, že lze všechny pozice rozdělit na tři odvětví, a to pozice profesionální (manažeři, lékaři, učitelé, atd.), neprofesionální (pracovníci v restauratérství, obchodech aj.) a kreativní, což jsou všechna tvůrčí zaměstnání.

Neprofesionální pozice

„Pro tyto pozice je nejvhodnější vícedílný outfit. Ženy by měly sáhnout po klasicky střižených kalhotách v tmavé barvě a halence, či dámské košili. Preferujete-li spíše sukni či šaty, dbejte na správnou délku, která by neměla být kratší než lehce nad kolena,“ říká Monika Janotová, odbornice značky Gate. Šaty by měly být spíše pouzdrové, jednoduché, bez zbytečných volánů a rušivých ozdob. Je dobré celý look završit vhodně zvoleným sáčkem, případně lehkým svetříkem. Pánové to mají o něco jednodušší. Společenské nebo tzv. bussines kalhoty s páskem a košile s dlouhým rukávem v tlumených barvách s kravatou i bez, jsou pro tyto pozice více než vhodné.

Profesionální pozice

Pohovor na profesionální pozici vyžaduje profesionální přístup. Vhodný je kalhotový kostýmek v tmavě modré, černé a šedé barvě, či kostýmková sukně s vhodnou halenkou. Množství šperků omezte na minimum a zvolte nenápadný make-up i parfém. U pánů je na místě tmavě šedý či temně modrý oblek, bílá či ladící košile, pásek a kravata. „Barvy volte podle toho, jaký dojem chcete vyvolat. Červená a černá jsou silné barvy, hnědá, modrá a šedá jsou neutrální a bílá v menší míře výborně projasní jinak barevně konzervativní outfit,“ říká Monika Janotová z Gate.

„Pro oba typy pozic je nutná kvalitní kožená obuv spíše konzervativního ražení v černé či hnědé barvě. Dámy by měly sáhnout po nízkém nebo středně vysokém podpatku a vždy uzavřené špičce.

Naprosto nevhodné jsou sportovní boty. Zcela nevhodná je také sportovní obuv,“ dodává Veronika Sajdoková z CCC. Naprostou samozřejmostí jsou perfektně čisté boty.

Kreativní pozice

U kreativních pozic jde především o vyjádření vaší originální osobnosti, a tak se na pohovor pro takovou pozici nemusíme držet běžných zvyklostí a módních předpisů. Máte-li svůj originální styl, držte se ho. Dbejte však na to, aby konečný výsledek nepřehlučil vás samotné a vaše schopnosti, které nabízíte.

{phocagallery view=category|categoryid=1623|limitstart=0|limitcount=0}