Loading color scheme

Degustace parfémů poprvé v Čechách

 

Jak taková degustace parfémů probíhá? 

Odbornice na parfémy Adéla Bartlová ve spolupráci s tváří parfumerie „ELNINO" miss Janou Doleželovou návštěvníkům krok za krokem pomalu odkrývala tajemství vzniku vůní a nejznámějších parfémů světa. Historie parfémů započala již ve starověku. K výrobě parfémů se tehdy používaly převážně vonné látky z rostlin, například sušené byliny či pryskyřice. V této době byla již známa i metoda destilace. Zajímavostí je, že nejstarší továrna na výrobu parfémů, kterou archeologové objevili, je stará 4000 let a nachází se na Kypru.

11. století
Ze starověku se degustátoři přenesli do 11. století, kdy perský učenec Avicenna vyzkoušel a popsal destilaci vonných olejů z květů. Lehké květinové vody, vyrobené destilací, se díky této technologii stávaly rychle populární. V Evropě byly centry parfumerie hlavně Itálie a Francie. Jedna z nejslavnějších vůní té doby však pochází z Uherského království, byla vyrobena pro uherskou královnu Alžbětu. Její hlavní složkou byla rozmarýna (Rozmarýn lékařský nazývaný též Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis).

17. století
Degustace dále pokračovala do 17. století, kdy se parfémy staly nesmírně populární. Používali je hlavně bohatí lidé k zamaskování vlastního zápachu, protože tehdejší hygiena byla mírně řečeno nedostatečná. Obliba parfémů vyvrcholila ve Francii v době Rokoka. Nosily se těžké, sladké vůně s vysokým obsahem pižma a jiných živočišných složek, ale oblíbené byly i kolínské vody s bylinami, citrusy a květinami. Protože se vyráběly z běžného alkoholu, měli někteří lidé ve zvyku je i popíjet. Vonělo se i šatstvo, závěsy a nábytek. Z této doby mohli návštěvníci degustace vyzkoušet parfém 4177 Eau de Cologne (Echt Kölnisch Wasser), což je jedna z prapůvodních kolínských vod vyrobená ze směsi citrusů a rozmarýny. A také kolínskou Caldey Island Lavender, jednosložkovou levandulovou vůni z Walesu.

19.století
Cesta historií parfémů pokračovala do 19. století, ve kterém naopak přišla do módy zdrženlivost. Ženy, které se příliš výrazně voněly, byly tehdy pokládány za nemravné. Na konci 19. století se objevily první syntetické vonné látky. To dalo parfumérům možnost vymýšlet nové kompozice. Za první moderní parfém je pokládán Jicky z roku 1889. V podstatě až dodnes neustále dochází k novým objevům na poli syntetických i přírodních vonných látek a podle toho jsou také nastolovány nové trendy. Například parfém Chanel No. 5 vznikl ve 20. letech díky objevu aldehydů.

Výlet do arabského světa
V rámci degustace se návštěvníci podívali i do arabských zemí, kde jsou oblíbené výrazné parfémy, jejichž složení vychází z místních vonných látek (kadidlo, myrha, egyptský jasmín apod.) Japonci si naopak na výrazné vůně nikdy nepotrpěli a i dnes se tam prodávají spíš svěží parfémy.

Putování po světě parfémů bylo pro návštěvníky velmi silným zážitkem, otevřela se před nimi nová, zcela unikátní možnost poznávat dějiny lidstva pomocí čichových vjemů a díky typickým vůním parfémů z naší historie.