Loading color scheme

Marina Elenskaya v Design Treat Café

Přednáška a diskuse Mariny Elenskayi, která proběhne ve čtvrtek 17. května od 18 hodin se bude věnovat tématům, která úzce souvisí se současným šperkem. Časopis a webová platforma Current Obsession v posledních pěti letech změnila způsob, jak je současný šperk vnímán, fotografován a šířen. Díky propojení šperku se svými příbuznými kreativním odvětvími, jako je například móda, umění, design nebo fotografie, dává Current Obsession šperk do širšího kontextu současné vizuální kultury.

Ve své přednášce se Marina Elenskaya bude věnovat strategiím přípravy jím vydávaného magazínu a zmíní některé projekty, které zrealizoval tým Current Obsession. Dále se bude věnovat tématům, která úzce souvisí se současným šperkem: prezentaci šperku, jeho kontextům, vyprávění příběhů nebo rozšiřující se roli designera. Událost bude rozdělena na dvě poloviny - na přednášku Mariny Elenskayi a následnou diskusi s diváky, kterou bude moderovat doc. Eva Eisler.

Kreativní veřejný prostor Design Treat Café nevšedním způsobem propojuje design, umění, gastronomii a lifestyle. Cílem je vytvořit příjemné místo setkávání, kde je možné sledovat dokumenty o umění, pracovat, absolvovat přednášky a diskuse s významnými osobnostmi kultury, občerstvit se a také nakupovat nejaktuálnější design. Design Treat Café je možné navštívit až do 2. června.

Nadcházející doprovodný program Design Treat Café

 17. 5. od 18 hodin
Marina Elenskaya - prezentace
Marina Elenskaya je zakladatelka a editorka Current Obsession, nejvýznamnějšího časopisu o současném šperku. Do Prahy přijede z Amsterdamu, kde působí, a v Design Treat Café se bude věnovat tématům, která úzce souvisí se současným šperkem: prezentaci šperku, jeho kontextům, vyprávění příběhů nebo rozšiřující se roli designera. Událost bude rozdělena na dvě poloviny - přednášku a následnou diskusi s diváky, kterou bude moderovat doc. Eva Eisler.
 
24. 5. od 18 hodin
Přednáška Miroslavy Hájek - Bruno Munari: Exaktní fantazie
Italský umělec Bruno Munari (1907-1998) dokázal rozšířit umělecký objekt do prostoru a poměřit ho s nekonečnem. Stál u zrodu instalace a jeho „přímé promítání“ je neodmyslitelným předstupněm dnešního videoartu.
Miroslava Hájek (*1947, Brno) je historička umění se zaměřením na moderní a současné umění, kurátorka výstav. V roce 1969 byla politickými okolnostmi v Československu nucena emigrovat, od té doby žije v Novaře v Itálii.
 
26. 5. od 16 hodin
Attai Chen: Neformální posezení nad kávou a šperky
Organické šperky mnichovského umělce Attaie Chena nejsou v Čechách nijak obvyklé. Jak vypadají a jak se vyrábí, bude možné prodiskutovat v neformální atmosféře kavárny Design Treat Café.
 
31. 5. od 18 hodin
Přednáška Jakuba Ferance - Street style v Čechách a v Evropě a vliv influencerů
Jakub Feranec se od dětství věnoval fotografování a svůj profesní život zasvětil módě. Procestoval snad všechny evropské metropole a navštěvuje významné Fashion Weeky, kde fotí street style. V módní branži se věnuje nejenom psaní o módě, ale také produkci, PR a poskytuje konzultace českým značkám a designérům. Založil projekt Pop Up Gentleman, produkuje a vytváří pořad mapující českou módní scénu Style Guide Show a spolupracuje s módním konceptem Fresh Labels.
 
1. 6. od 18 hodin
Roland Hagenberg - přednáška
Spisovatel, umělec a fotograf Roland Hagenberg pochází původně z Vídně, v současné době ale žije v Tokiu. Jeho eseje, reportáže z cest a rozhovory jsou otiskovány v mezinárodních publikacích. Hagenberg v Praze mimo jiné představí svůj „Raiding Projekt“, v rámci kterého japonští architekti staví experimentální pavilony v rakouském rodném městě skladatele a pianisty Franze Liszta.
 
2. 6. od 19 hodin
Závěrečný večírek

O Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.