Loading color scheme

U Čechů frčí zájezdy v předprodeji. Letos se zvýšil zájem o dalších 10 procent!

Nabídka First Minute zájezdů se skládá ze tří vln a na českém cestovním trhu trvá od počátku listopadu loňského roku až do konce března. „Během First Minute nabídky bylo zakoupeno 68 tisíc pobytů za 2,7 miliardy korun. Vyprodala se více jak polovina všech nabízených zájezdů, konkrétně většina nejžádanějších hotelů, dále z velké části dovolené v Turecku a také oblíbené hotely v Egyptě,“ komentuje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která prodává nejvíce online zájezdů v Česku. Řezníčková doplnila, že z nabídky First Minute se plynule přechází do nabídky Last Minute a určitě je stále z čeho vybírat. Češi podle ní nejvíce nakupovali dovolenou v první vlně, tedy od listopadu předchozího roku do 31. ledna 2019. Využívali totiž nejvyšších možných slev, jež se pohybovaly ve výši až 40 procent. Právě v poslední den největších slev, ve čtvrtek 31. ledna, se prodalo nejvíce zahraničních pobytů. Celkem se jednalo o 2 066 zájezdů za necelých 88 milionů korun. Ve druhé vlně, od 1. do 28. února, pak mohli Češi nakupovat výhodněji o 30 procent, do konce března využijí slev až 25 procent.

Nejoblíbenější je Řecko, Turecko v závěsu

K nejoblíbenějším zemím stále patří Řecko. Tuto destinaci si vybralo přes 20 procent českých turistů, kteří využili služeb cestovní agentury Invia. Necelých 14 procent lidí si pak pro svoji letní dovolenou zvolilo Turecko. K břehům Rudého moře, do Egypta, pak zamíří 11 procent cestovatelů. „U léta oblíbeného Řecka, kde převládají pobyty na Krétě, Rhodosu a Korfu, jsme zaznamenali meziroční zvýšení zájmu o další 4 procenta. Největší nárůst pobytů byl u Turecka, a to o 68 procent. Tam vévodí oblasti Alanya, Side a Kemer,“ upřesňuje Řezníčková. Průměrná cena zájezdu do Řecka přesahuje 16 tisíc korun na osobu, cena zájezdu do Turecka se pohybuje okolo necelých 17,5 tisíce korun za osobu. Pobyt v Egyptě stojí jedince v průměru 15,5 tisíce korun. Top pětici nejvyhledávanějších zemí pak uzavírají zájezdové stálice Bulharsko a Tunisko. Novinkou tohoto roku jsou egyptská Taba s Jordánskem. Dle slov Řezníčkové se stále větší oblibě těší i dovolené v exotice. „Turisté zamíří především do Spojených arabských emirátů, Dominikánské republiky či na Maledivy a oblíbený je také Mauricius,“ doplňuje.

Vedou čtyřhvězdy s neomezeným jídlem a pitím

Čeští turisté mají v oblibě stravování all inclusive společně se čtyřhvězdičkovými hotely. Neomezenou nabídku pokrmů s pitím preferuje 57 procent lidí a ubytování se čtyřmi hvězdami pak celkem 35 procent. „Kombinace hotelů se servisem čtyřhvězdičkové úrovně a stravování formou all inclusive je u Čechů oblíbená dlouhodobě. Je to dáno velmi přijatelnou cenou, za kterou si lidé užijí skvělého komfortu a neomezené konzumace jídla i pití od brzkého rána až po noční hodiny,“ uzavírá Řezníčková. U dopravy pak jednoznačně vede letecká přeprava. Tu zvolilo 76 procent cestovatelů. Celkově nejvíce lidí podle First Minute prodejů vyrazí za sluncem v sobotu 29. června. Za hranice se jich v tento den vydá 4 250.