Loading color scheme

Jak udržet své šperky stále svůdné

{phocagallery view=category|categoryid=1158|imageid=3417|float=left}Jste vášnivou milovnicí blyštivých náhrdelníků, náramků, různých korálů, barevných náušnic a originálních prstenů? Pokud si chcete uchovat jejich krásu, dejte si pozor na vlivy, které nepříznivě působí na povrch šperků. V létě to je především přímé sluneční záření a častější omývání vodou. Nekvalitní šperk tak může za pár dní zrezavět nebo se oloupat, barvy zblednout a ozdobné kamínky vypadat. Poradíme vám, jak se starat o šperky tak, aby si dlouho zachovaly svůj původní stav i po dlouhé dovolené u moře.

Když do vody, tak jedině s voděodolnými šperky

Pokud jedete na dovolenou, skvělým doplňkem pro vás budou voděodolného šperky Troli z kolekce Bubble, které přežijí koupání v moři nebo v bazénu. „Mnoho žen má zkušenosti, že kamínky, vsazené do šperku, na slunci nenávratně vyblednou a šperk tak získá zcela odlišný vzhled, než jaký měl před svým zakoupením. Prsteny Troli jsou odolné vůči působení slunečních paprsků a také vůči vodě, která je může prakticky zničit.

Jsou ideální pro všechny ženy, které nechtějí ztrácet čas se sundáváním šperků v momentě, kdy si chtějí dát osvěžující koupel," říká Jana Zbořilová z internetového obchodu Šperky.cz. Co se týče vody a kovů, obecně platí, že časté namáčení všech ozdob a šperků nepůsobí na jejich povrchy příznivě. Koupání ve vodě sice voděodolné prsteny přežijí bez újmy, ale pokud byste denně pracovaly s vodou, například si často a nadměrně namáčely ruce, je vhodnější prsteny sundat, usušit měkkým hadříkem (nepoužívat papírový ubrousek) a nechat důkladně oschnout.

Čištění pomoci jedlé sody

Již při koupi šperku je třeba brát zřetel na jeho uchovávání a možné čistění. Doporučuje se používat klasické čistidlo přímo na šperky, které lze sehnat v téměř kterékoliv drogerii. Univerzální čistič není vhodný, může obsahovat látky, kterou mohou barvy a povrch šperků nenávratně změnit a porušit. Při čištění stříbra můžete také použít roztok vody a prášku do pečiva nebo jedlé sody. Zlato se nejlépe čistí odmašťovacími prostředky. Aby šperky zůstaly déle krásné, nasazujte si je těsně před tím, než půjdete ven. Nejdřív make-up, úprava vlasů a až pak nasadit šperk, a naopak, když přijdete domů první věc je sundat šperk. Počítejte také s tím, že šperky z matných povrchů se častým stávají lesklejšími. Naopak lesklé šperky ztrácejí časem svůj krásný lesklý povrch a jsou matnější, proto je důležité dodržovat pravidelnou údržbu, aby vaše klenoty mohly zářit ve své původní kráse.

Oddělte diamanty od perel

Šperky by měly být uchovávány zvlášť, nejlépe v látkovém sáčku nebo v igelitovém pouzdře. Má to své opodstatnění, jednak se o sebe vzájemně šperky neodřou a předejdete také jejich zamotávání a zašmodrchávání do sebe. „Diamanty neuchovávejte společně s ostatními šperky. Je to nejtvrdší nerost a dokáže tak poškrábat ostatní cennosti. Především pak perly, které jsou velmi měkké a snadno se poškrábají téměř o cokoliv. Náhrdelníky z perel a drahých kamenů by měly být uchovávány v horizontální poloze, zabráníte tak prověšení," říká Jana Zbořilová z internetového obchodu Šperky.cz.

{phocagallery view=category|categoryid=1158|limitstart=0|limitcount=0}