Loading color scheme

SYMBIÓZA nová kolekce Josefiny Bakošové 2019/2020

josefina-2019-ok511 Módní návrhářka Josefina Bakošová přichází s novou kolekcí podzim/zima 2019/20 s názvem SYMBIÓZA, které dominuje spojení – symbióza oděvu se šperkem. Košilové šperky, které společně vstupují do nových vztahů, jsou přímo zakomponovány do oděvů, které vytváří celou kolekci. V té najdete košilové a večerní šaty, overaly, oversize kabáty a poprvé se objeví dámský oblek a potisk rentgenu květin na tričkách a mikinách. Celá kolekce bude dostupná od října 2019 v galerii Harddecore na pražském Senovážném náměstí.

Úspěšná česká návrhářka Josefina Bakošová, která se dlouhodobě věnuje minimalistickým návrhům dámských košilových šatů a oversize kabátů, představuje novou podzimní a zimní kolekci 2019/20 s názvem Symbióza. Celá kolekce je tvořena spojením šperku s dámskou košilí: „V mé nové kolekci jsem se pokusila najít symbiózu ve spojení stříbrného šperku s košilí. Líbí se mi jemný prvek, detail, který působí nenuceně a lehce. Košili krásně obohacuje.“ Říká návrhářka a spoluautorka úspěšného projektu „Terapie sdílením.“ Návrhářku dlouhodobě fascinuje a baví dámský límeček, který se v jejích kolekcích objevuje u oversize košilových šatů, a právě spojení košile se šperkem brala jako výzvu a sama šperky vyrobila: „Momentálně se zajímám o minerály a perly, proto jsem zvolila stříbrnou s perlami. Další motiv límečkového šperku je čistý trojúhelník, tedy geometrický tvar, který společně s límečkem tvoří symbiotický tvar.“ Novou kolekci Josefiny Bakošové tvoří jak pro její tvorbu typické košilošaty, košile, oversize kabáty, tak nově dámský oblek, overal i neformální mikiny a trika s potiskem. Nebudou chybět ani originální večerní šaty a objeví se i červená kožená ledvinka.

Šperk vstupuje do nových vztahů i v dalších formách. Josefina pracovala se sponou či svorkou, nejčastěji stříbrnou, kterou zachytila za košilovou kapsičku. Výsledkem je drobná, nenápadná symbióza doplňující tvar kapsičky.
Kolekci dominují klasické Josefininy materiály, tedy především bavlna, hedvábí, viskóza, vlna a mohér.

Nově se objevuje pletená vesta a oversize svetr s výrazným rolákem.

Nová kolekce září krvavě červenou, nechybí však klasické odstíny černé, šedé, bílé a pudrově růžové. Vlněné oversize kabáty sází na hru barevné kombinace červené a šedé. Návrhářka, která se vyznačuje svým typickým minimalistickým rukopisem, kolekci nově obohacuje o dámský oblek: „Jedná se o velké, široké dámské kalhoty s vysokým pasem ke krátkému sáčku – křiváčku. Samozřejmě je tu opět i model overalu, který je tentokrát pojmut jako letecká kombinéza.“ Večerní šaty se objevují v modelu ve spojení košilového vršku s límečkem a bohatě nabíranou sukní z tylu.

Krom oblíbených šatů zaměřila svou pozornost i na mikiny a trička s potiskem. Pro Josefinu potisk není doprovodným prvkem, ale klíčem, který dává ležérnímu oblečení smysl. Právě proto využila jako potisk nenápadný rentgen rostlin.