Loading color scheme

Šest let, pět vůní a nekonečná inspirace. Unikátní stockholmské parfémy Stora Skuggan konečně v Česku!

Stora-Skugganlifestylewwwmyskinocz Díky Myskino.cz jsou v Česku konečně dostupné výjimečné švédské vůně Stora Skuggan. S mysteriózními názvy i příběhy, charakteristickou skandinávskou estetikou na obalech i flakonech a unikátním přístupem k jednotlivým ingrediencím přichází skupina mladých alchymistů s pěticí vůní, které rozhodně nejsou pro každého. A to je na nich to nejlepší.

Pojďte se spolu s námi vydat na cestu a dozvědět se něco víc o každé z nich.

MISTPOUFFER
„Jako když se snažíš chytit kouř do dlaní." – Bem, Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Mistpouffer je nevysvětlitelný přírodní zvuk, zvuk připomínající vzdálenou palbu z kanónu, vycházející z mlhy nad velkými jezery nebo řekami. Tento zvuk byl napříč historií zaznamenán po celém světě a je zdrojem mnoha legend. V Japonsku se tomuto jevu říká „uminari“ neboli „pláč z moře“. Název státního parku Machimoodus v americkém Connecticutu vychází z názvu původních obyvatel pro tuto oblast, což značí „místo špatných zvuků“.

Přes veškeré vědecké pokusy porozumět těmto zvukům (mimochodem dají se slyšet dodnes), nebyl dosud jejich zdroj identifikován. Možná vysvětlení zahrnují sluneční větry rezonující v atmosféře, podzemní zemětřesení nebo plynové bubliny. Jiní věří, že jde o dílo mimozemských civilizací či dokonce podsvětí.

Vykreslení tohoto mystického vodního hromu v podobě vůně bylo stejně nepolapitelné, jako samotný zvuk. Tvůrcům vůně trvalo celkem čtyři roky, než našli správnou rovnováhu mezi výrazností a nevysvětlitelností. Mlhou, ale ne vodní. Kouřovou, ale ne těžkou. Přirozenou, ale ve stejných částech nadpřirozenou.

Hlava: Slaměnka, bergamot
Tělo: Fíkový list, borovice, ozon
Srdce: Vetiver, šáchor, maltóza, kouř

MOONMILK
Slavný švýcarský přírodovědec Conrad Gessner je považován za zakladatele moderní zoologie, ale jako pravý vědec 16. století byl také významným lékařem, botanikem, lingvistou a, samozřejmě, jeskyňářským dobrodruhem.
Ve svém „Descriptio Montis Fracti sive Montis Pilati“ z roku 1555 zaznamenává svůj výstup na vrchol hory Pilatus, ale můžeme ho následovat také do alpských jeskyní. „V noci měsíc září do jeskyně tak jasně, že se zdá, že samotné světlo dostává podobu mlhy. Soustřeďuje se na stropě a osvětluje vápencové stalaktity tak, že se třpytí a lesknou a roní bílé slzy do kaluží na skalním dně, které nikdy nevyschnou. Jako měsíční mléko. Moonmilk.“

Hlava: Černý čaj, limeta
Tělo: Kardamom, konvalinka, černý pepř
Srdce: Santalové dřevo, kůže

SILPHIUM 
„I když ho člověk jen ochutná, ucítí velmi krásnou, intenzivní vůni a celým jeho tělem projede radostná vlna.“ – Pedanius Dioscorides, kolem roku 70 př. n. l.

Silphium, pravděpodobně rodu Ferula, byla rostlina z oblasti Kyrény (dnešní Libye), proslulá jako koření, léčivá bylina a parfémová přísada v celé antické říši. Svatořečili jí řečtí filozofové a spisovatelé, stejně jako římští císaři a autoři kuchařských knih. Pokusů kultivovat Silphium bylo mnoho, ale všechny nevyhnutelně selhaly. Rostlo divoce jen v malých oblastech na severoafrickém pobřeží, což z něj v kombinaci s jeho využitím v gastronomii a léčivými vlastnostmi udělalo nejcennější koření na světě. Cennější něž šafrán či skořice. Poptávka po Silphiu byla nakonec tak značná, až bylo úplně vymýceno a chuť a vůně kdysi nejlepšího koření světa se v čase úplně ztratily.

Zrekonstruovaná vůně této historické rostliny byla vytvořena prostřednictvím pokusů s předpokládanými přežívajícími příbuznými Silphia, pomocí aromachemikálií (molekulárních stavebních kamenů vůní) k vytvoření kompozice na pozadí starodávného kadidla, dřeva a kůže.

Hlava: Akord Silphia, cistus
Tělo: Geranium, skořice, tabák, černý pepř, zázvor, hřebíček
Srdce: Cedrové dřevo, kadidlo, myrha, kůže

THUMBSUCKER
Thumbsucker je sladce omamný nektar orientálního původu, inspirovaný starou hinduistickou mytologií. Legendy, které vysvětlují, proč si miminka cucají palec se v různých koutech světa liší, ale pravděpodobně nejdivočejší a nejextravagantnější teorie pochází ze starověkých spisů Purana. Král omylem vypil kouzelný lektvar připravený pro královnu, otěhotněl z něj, měl dítě, ale nemohl ho kojit. Proto si bůh Indra rozřízl prst a skrz ránu v palci nakrmil dítě nektarem života.

Hlava: Med, narcis
Tělo: Fialka, třešeň
Srdce: Himalájský cedr, styrax, hořká mandle, včelí vosk

FANTÔME DE MAULES 
Kde se nachází Maules? Maules je malá vesnice ve frankofonní části Švýcarska, obklopená zemědělskými poli a hustými lesy. Kdo je Fantôme de Maules?

Tajemná bytost, která byla viděna, jak bloudí místními lesy oblečená v roztrhaných hadrech a podivné masce. S největší pravděpodobností jde o člověka, ale kdo ví... Výška dva metry, zvláštní zájem o okolní flóru a faunu. Nevnímaje kolemjdoucí tráví čas sběrem a očicháváním květin. Jakmile ale zapraská větvička nebo zašustí list, zalekne se a rychle zmizí za nejbližší stromy.

Kdo je tedy Fantôme de Maules? Samotář, vyděděnec ze společnosti, který si udělal domov v lese? Přeživší, který se připravuje na apokalypsu? To se nikdy nedozvíme, protože on to nechce. Místní mu říkají Le Loyon, ale on sám si říká Fantôme de Maules. Duch Maules.

Hlava: Bergamot, galbanum, zelené listy, citron
Tělo: Černý pepř, kardamom, koriandr, lesní květy
Srdce: Cedrové dřevo, Labdanum, santalové dřevo, fazole tonka, větvičník slívový

O STORA SKUGGAN
Značku parfémů Stora Skuggan v roce 2015 stvořila skupina mladých alternativních alchymistů. Olle Hemmendorff a Tomas Hempel se rozhodli založit společnost, ve které je možné dosáhnout svobody v každém aspektu tvoření: od formulace vůní po balení a branding .

Vůně Stora Skuggan jsou odvozeny z autonomní identity úzce spojené s tradicí řemesla, kde se tvůrčí proces stává základním konceptem každého parfému. Navíc její zakladatelé pocházejí z prostředí umění a designu, což zaručuje nepřetržité experimentování s jedinečnými výsledky. Inspirace pro jednotlivé parfémy Stora Skuggan pochází z míst, pocitů, emocí a všeho, co hýbe myslí.

Stora Skuggan znamená ve švédštině „velký stín“, jde také o název známého parku v centru Stockholmu, města, kde Stora Skuggan sídlí.