Loading color scheme

Jak posílit své zdraví na pracovišti?

Co je to imunitní systém?
Děti nyní můžeme opět poslat do školy se slovy, aby se pořádně oblékaly a snědly vitamin C, který jsme jim nachystali. Spoléháme se, že právě tato opatření posílí jejich imunitu. „Díky síle imunity se dokáže náš organizmus bránit vůči patogenům a jiným choroboplodným zárodkům, které se nacházejí všude kolem nás,“ vysvětluje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly ze společnosti Natures. „Imunitní systém se skládá z orgánů, buněk a chemikálií, které harmonicky spolupracují, díky čemuž umí včas vypozorovat a zasáhnout, když je náš organismus ohrožen.“

Jak můžeme posílit svou imunitu?
Řešení se ukrývá právě v tom, čeho jsme měli v poslední době nedostatek. Podle MUDr. Tesařové je důležitý dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, příjem vitaminů, zejména ze stravy a pravidelné sportování minimálně dvakrát týdně. „K posílení imunity si pomůžeme i otužováním. Je nutné začít postupně, pomalými kroky, ideálně na jaře. Důležité je pokračovat v soustavných aktivitách, jako sprchování studenou vodou, pohyb venku za každého počasí, nosit méně vrstev oblečení a podobně.“

Efekt můžeme očekávat i od doplňků stravy na podporu imunity. Mezi známé doplňky patří ty s obsahem betaglukanu, extrahovaného z čerstvé hlívy ústřičné. „Blahodárné účinky hlívy ústřičné se skrývají v její nejdůležitější složce, a to v betaglukanu,“ tvrdí Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures. „Na základě mnoha studií víme, že tento polysacharid výrazně posiluje imunitu, která nás dokáže lépe ochránit vůči patogenům, a také příznivě působí při přecitlivělosti na různé alergeny.“

Chraňte se především v práci
Za celý život stráví člověk v práci průměrně 90 000 hodin. Pokud jste zavřeni na pracovišti s množstvím lidí, kteří svými dotyky nevědomě šíří bakterie, je nezbytné chránit své zdraví alespoň minimálně. Prevence rozhodně není náročná, stačí si jen dávat pozor. „Chránit se můžeme například častým větráním místnosti, mytím rukou či dezinfekcí povrchů, jako jsou kliky, počítačová klávesnice a displej telefonu. Polední přestávku lze zase využít ke krátkému pobytu mimo pracoviště,“ radí všeobecná doktorka MUDr. Tesárová.

Minimum, co můžete udělat pro svou imunitu:

  • Umývejte si ruce
  • Už děti vědí, jak je důležité mýt si ruce. Mýdlo a voda jsou tou nejjednodušší a nejefektivnější prevencí chorob.
  • Nedotýkejte se obličeje
  • Virus chřipky umí na vaší kůži přežít až osm hodin. Pokud se špinavými prsty dotknete například úst, pro virus je mnohem jednodušší napadnout vás.
  • Obstarejte si kvalitní doplněk stravy
  • Ideální je sáhnout po doplňku s vysokým obsahem čistého betaglukanu.
  • Vyhněte se „sdílení“
  • Nedojedený oběd, který nabídnete někomu dalšímu? Láhev s vodou po kolegovi? Pero, které koluje po celé kanceláři? Pokud vám záleží na imunitě, zkuste se těmto návykům nyní vyhýbat.
  • Noste roušku

Možná to není největší módní hit a v naší kultuře ani designový kousek, ale ohleduplnost je vítaná. Proto v uzavřených místnostech, kde je to zatím stále povinné, noste roušku. Ne každý má to štěstí, že má kancelář sám pro sebe.
I po odeznění pandemie však roušku nezahazujte – bude se vám hodit, až budete mít chřipku a půjdete si nakoupit potraviny nebo léky. Rouška efektivně ochrání ostatní, aby se od vás nenakazili.